Hidrolik Yağlar

Hidrolik Yağlar

Hidrolik Yağlar

Hidrolik yağlar güç iletim sistemlerinde geniş kullanım alanı bulmuştur. Bu nedenden dolayı kullanılan sisteme göre uygun yağın seçilebilmesi için hidrolik yağların ana fonksiyonlarının bilinmesi ve buna bağlı olarak da sıkıştırılabilirlik ve güç iletimi, havayı uzaklaştırma, köpüklenme, viskozite, akma noktası gibi özelliklerin ele alınması gerekmektedir. Çalışma koşullarına uygun yağın seçilebilmesi için hidrolik yağlarda bulunan aşınma önleyici, korozyon önleyici, suyu uzaklaştırıcı katıkların nasıl çalıştıkları bilinmelidir. Ayrıca seçim sırasında ISO viskozite sınıfları, ekipmana göre viskozite seçimi, viskozite seçim tablosunun kullanılması ile çevre ve iş güvenliğine uygun hidrolik yağların sahip olması gereken özellikler de büyük önem taşımaktadır.  Hidrolik sistemler, avantajları sebebiyle geniş bir kullanım alanı bulurlar. Önemli uygulamalar şunlardır:

  • Üretim; Presler, ağır makinalar, robotlar, plastik enjeksiyon makinaları.
  • Hammadde Endüstrileri; Madencilik endüstrisi, köprü kumanda mekanizmaları, barajlar.
  • Hareketli Ekipmanlar; Ekskavatörler ve kreynler, konstrüksiyon ekipmanı, uzun yol taşımacılığı araçları, tarımsal makinalar, uçaklar, gemiler.

Hidrolik Yağlarının En Önemli Fonksiyonları ise;

  1. Sıkıştırılamazlık: Böylece basınç ve dolayısı ile güç, verimli ve anında istenen yere ulaşır.
  2. Hava Tutmama: Sıvının içine karışabilecek hava kabarcıkları, sıkıştırılamazlık özelliğini bozmaması için, çok çabuk yağdan ayrılmalıdır.
  3. Köpürmeme Özelliği:  Hidrolik sistemde köpük bulunmamalıdır.
  4. Uygun Viskozite: Hem kolayca akabilmeli, hem de sızmadan ve sistemden kaçmadan yağlama görevini yapabilmelidir.

Hidrolik Yağların Sınıflandırılması:

Sınıf ISO ve DIN Tanı Özellik
HH Düz Mineral Yağ- Katıksız Düşük maliyet, kritik olmayan sistemlerde kullanılır.
HL R & O mineral yağ- Pas ve Oksidasyon önleyici katıklar içerir Daha uzun kullanım ömrü, Anti aşınma katığı gerektirmeyen sistemlerde kullanılır.
HMDIN HLP HL sınıfına ek olarak- anti-wear (anti aşınma) katıkları içerir. Daha uzun kullanım ömrü ve anti aşınma koruması gerektiren sistemlerde kullanılır.
HVDIN HVLP HM sınıfı yağlara ek olarakYüksek viskozite endeksisağlayıcı katıklar Çok geniş sıcaklık aralıklarında çalışan istemlerde veya sıcaklık değişimi sonucu viskozitenindeğişiminin az olması zorunlu olan  kullanımlarda. HH  Düz Mineral Yağ- Katıksız  Düşük maliyet, kritik olmayan sistemlerde kullanılır.  HL  R & O mineral yağ- Pas ve Oksidasyonönleyici katıklar içerir  Daha uzun kullanım ömrü, Anti aşınma katığı gerektirmeyen sistemlerde kullanılır.  HMDIN HLP  HL sınıfına ek olarak- anti-wear (anti aşınma) katıkları içerir.    Daha uzun kullanım ömrü ve anti aşınma koruması gerektiren sistemlerde kullanılır.  HVDIN HVLP  HM sınıfı yağlara ek olarakYüksek viskozite endeksisağlayıcı katıklar  Çok geniş sıcaklık aralıklarında çalışan istemlerde veya sıcaklık değişimi sonucu viskozitenindeğişiminin az olması zorunlu olan  kullanımlarda.